سرویس سیاسی | کد خبر: 63813
تاریخ انتشار: 1396/12/18 - 16:15:14

ادعا‌های بی‌اساس منصور هادی علیه ایران

 						ادعا‌های بی‌اساس منصور هادی علیه ایران 					,

رئیس‌جمهور مستعفی یمن بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به حمایت تسلیحاتی از انصارالله متهم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از الشرق الاوسط، عبدر به منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در دیدار با میتو تولر، سفیر آمریکا در یمن با تقدیر از مواضع آمریکا در محکوم کردن حوثی‌ها و ایران مدعی شد: ایران به منظور ویرانی یمن و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه از حوثی‌ها حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.

وی در ادامه با طرح این ادعا که «ایران از طریق حمایت تسلیحاتی و مستشاری از حوثی‌ها در امور داخلی یمن مداخله می‌کند»، گفت: ما کشتی‌های ایرانی حامل اسلحه را توقیف کردیم و این امر مورد تایید سازمان ملل و جامعه بین‌المللی نیز هست.

منصور هادی همچنین با سفیر آلمان در یمن دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش از این نیز عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن با سفیر آمریکا در یمن دیدار و ضمن متهم کردن ایران به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها خواستار توقف این امر از سوی جامعه بین‌المللی شد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی بر علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیرو‌های یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

هم‌چنین علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن، گفت: در یمن کشور‌های مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است.

ولایتی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آن‌ها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم، ولی موشک را ایران به آن‌ها نداده است و یمنی‌ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر