سرویس اجتماعی | کد خبر: 62981
تاریخ انتشار: 1396/12/06 - 22:53:53

بحران آب در سال آینده جدی است

فاروج من-فرماندار شهرستان فاروج با تاکید بر کاهش شدید بارندگی، کمبود آب را یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های جدی در سال آینده عنوان کرد.

به گزارش فاروج من؛ هادی رجایی نیا با اشاره به خشکسالی بی سابقه در سال آینده گفت تا ابتدای دی ماه سال جاری میزان بارندگی فاروج 84 میلی‌متر بوده که کاهش شدیدی 70 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. متوسط بارندگی منطقه 270 میلی‌متر است و در سال گذشته بیش از 350 میلی‌متر بارندگی را داشتیم.

رجایی نیا کمبود منابع آبی در سال آینده را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های سال آینده عنوان کرده و افزود: کمبود شدید بارندگی نگران کننده است و باعث کاهش آب‌دهی چاه‌ها، قنات‌ها، رودخانه‌ها، آبریزها و ... کمتر شده و حجم ذخیره در سدها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

فرماندار شهرستان فاروج بحث مدیریت منابع آب در تمامی حوزه‌ها توسط دستگاه‌های دولتی و تشکل‌ها در دستور کار قرار بگیرد، در مناطق مختلف نیز اگر قرار است کاهش مصرفی صورت گیرد باید متوازن بوده و این‌گونه نباشد که منطقه‌ای از آب بهره‌مند باشد و منطقه دیگر آب نداشته باشد.

وی با تاکید بر فرهنگ سازی صرفه جویی مصرف آب گفت: همه دستگاه‌های شهرستان به ویژه بخشداری‌ها، دهیاری و شورای اسلامی روستاها، جهاد کشاورزی و ... باید از هم اکنون کار کرده و فرهنگ سازی کنند، این واقعیت باید منتقل شود که وضعیت منابع آبی ما به سطح بحرانی رسیده و لازم است که همه صرفه جویی داشته باشیم.

رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان فاروج ادامه داد: باید در عرصه کشاورزی نیز بازنگری‌هایی صورت گیرد، کشت‌هایی که آب بر هستند کمتر شده و بعضی از کشت‌ها حتی حذف شوند، در عرصه آبیاری تحت فشار و نوین باید نهایت استفاده از ظرفیت‌های شهرستان شده و کشاورزان نیز به استفاده از این امر هدایت شوند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شرایط اقلیمی این را طی سالیان مختلف به ما نشان داده است که بحث مصرف آب و صرفه جویی یکی از ضرورت‌ها و الزامات ما در کشور است، هر چند بعضی از سال‌ها میزان بارندگی از بالا می‌رود اما آمار نشان داده که در سال‌های مختلف ما هر ساله نسبت به قبل وضعیت نامناسب‌تری داریم، به ویژه امسال که نیازمند توجه همه اقشار به منابع آبی است.

 

 

انتهای پیام. /

 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر