سرویس یادداشت | کد خبر: 60909
تاریخ انتشار: 1396/09/30 - 17:23:24

ابعاد و تبعات گرانی بنزین/بار افزایش نرخ سوخت بر دوش طبقه مستضعفین

فاروج من- افزایش نرخ حامل‌های انرژی یکی از دغدغه‌هایی است که این روزها نظر تمام مردم را به خود جلب کرده و بسیاری را نگران ساخته است، اما آیا این افزایش قیمت در این زمان کار درستی است؟

در روزهای اخیر جنجالی تمام فکر مردم و فضای مجازی را پرکرده است که و همه پیگیر نتیجه نهایی این موضوع هستند، افزایش قیمت سوخت که به تمام امورات زندگی مردم وابسته بوده و امسال نیز دولت در برنامه بودجه خود آن را به مجلس ارائه کرده است.

طبق شنیده‌ها این احتمال وجود دارد که به‌زودی بنزین به لیتری 1500 تومان و گازوئیل هم به لیتری 400 تا 600 تومان افزایش پیدا کند که این افزایش ناگهانی می‌تواند شوک جدیدی به بازار وارد کند

اما ابتدا این را باید در نظر داشته باشیم که قیمت سوخت در ایران چقدر با کشورهای دیگر تفاوت دارد، طبق بررسی‌ها قیمت یک لیتر بنزین در پاکستان معادل 2250 تومان، افغانستان 2500 تومان، عراق 2150 تومان، ترکیه 4500 تومان، ارمنستان 2800 تومان و در جمهوری آذربایجان 1700 تومان است که می‌شود گفت قیمتی دو برابری رادارند و بعضاً باعث قاچاق سوخت می‌شود اما این دلیل برای افزایش نرخ سوخت نیست.

این ملاک که چون کشورهای همسایه سوختشان را گران‌تر می‌فروشند باید با نیز گران بفروشیم دیدگاه بسیار غلطی است که بعضی‌ها دارند و باید در پاسخ به این افراد گفت که نگاهی نیز به دیگر امکانات داده‌شده توسط این کشورها داشته باشند، مثلاً اگر در کشور امارات مردم برای بنزین معادل 1850 تومان پرداخت می‌کنند یک کارگر ساده هم از حقوق حداقل 3 میلیون تومانی برخوردار است و برای خرید خودرو باکیفیت نیز قیمت کمتری می‌پردازند، در امارات یک تویوتا یاریس سدان با امکانات کامل نهابتا 24 میلیون تومان قیمت دارد درحالی‌که با این پول می‌شود در داخل فقط پراید خرید.

یا در کشور همسایه دیگر ما ترکیه که هر لیتر بنزین به قیمت 5500 تومان فروخته می‌شود یک کارگر معمولی حقوقی معادل بیش از 2 میلیون و 500 هزار تومان دریافت کرده و همین خودروی تویوتا یاریس به قیمتی معادل 18 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

افزایش قیمت سوخت زمانی باید عملی شود که نگاهی هم به درآمد، رفاه و آسایش خانواده‌ها صورت گرفته و میزان متوسط درآمد خانواده‌ها نیز در نظر گرفته شود. با شرایط نابسامان اقتصادی خانواده‌ها و شرایطی که بسیاری باوجود چندین شغل نمی‌توانند از پس مخارج زندگی برآیند افزایش هزینه‌های زندگی چیزی جز افزایش مشکلات برای طبقه مستضعفین جامعه نخواهد داشت و هنوز این امر به تصویب نرسیده می‌تواند در بازار شاهد رشد قیمت انواع مختلف اجناس شد و به این معنی است که تورم نیز همزمان بالا می‌رود.

در شرایط فعلی خط فقر به‌شدت افزایش‌یافته، قدرت خرید مردم در بدترین شرایط است و شکاف طبقاتی به دلیل عملکرد نامناسب نظام بانکی و عدم‌حمایت‌های رفاهی افزایش‌یافته است. در کلان‌شهری مانند تهران خط فقر برای هر خانوار به چهار میلیون تومان در ماه رسیده است. حاشیه‌نشینی گسترش‌یافته است، کانکس نشینی و ماشین‌ خوابی نیز در حال ظهور و گسترش‌اند.

حال با این شرایط افزایش یک‌باره 50 درصدی سوخت بی‌گمان یک شوک به اقتصاد وارد می‌کند و رکود-تورمی که اقتصاد ما مبتلابه آن است را تشدید می‌کند. همچنین آثار آن روی معیشت مردم و خصوصاً طبقات پائین درآمدی که سهم انرژی در سبد هزینه‌هایشان بیشتر است باید بررسی شود. ما تجربه مخرب شوک قیمتی سال 89 را هم داریم آیا یادمان رفته است. آیا آن را خوب بررسی کرده‌ایم تازه در آن شرایط سایر پارامترهای اقتصادی وضع نسبتاً بهتری داشت.

در سال‌های اخیر شاهد این بودیم که درآمد مردم متناسب با هزینه‌هایشان افزایش نیافته و خانواده از اندک پس‌اندازهایشان برای سرپا ماندن و تامین هزینه‌هایشان استفاده کرده‌اند، این در حالی است که هزینه‌های ضروری مردم در اجاره‌بها، پوشاک و ... نیز افزایش داشته است، اکثر کالای های روزمره و مصرفی مردم نیز به دلار متکی است که آن‌هم با روند صعودی روبرو بوده است.

اگر دولت با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اقلام ضروری این فشار مالی را بر مردم افزایش دهد شرایط بحرانی خواهد شد و عملاً امکان زندگی برای بسیاری از خانوارها وجود نخواهد داشت. البته موضوع اشتغال بسیار خوب و امیدآفرین است اما این را باید در نظر گرفت که تنها با تزریق پول نمی‌توان اشتغال پایدار ایجاد کرد و باید برای بهبود فضای کار، آرامش اقتصادی، حذف بروکراسی و مقررات زائد و مبارزه با مفاسد اقتصادی گام بردارد.

افزایش قیمت سوخت در شرایط حاضر تنها خط فقر را بالاتر برده و به مشکلات خانواده‌های طبقه مستضعف و متوسط جامعه خواهد افزود و این را باید دولتمردان به خاطر داشته باشند که به‌جای افزایش درآمدهای دولت به هر طریقی به فکر افزایش رفاه مردم باشند، چراکه شکوفایی دولت در آرامش مردم است.

 

انتهای پیام./


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر