سرویس اجتماعی | کد خبر: 59631
تاریخ انتشار: 1396/08/07 - 17:51:09

اولین جشنواره طلای سرخ فاروج؛ گام اول درراه توسعه گیاهان دارویی شهرستان

فاروج من-اولین جشنواره طلای سرخ فاروج با حضور کشاورزان، مردم و مسئولین باهدف شناساندن بهتر این محصول به جامعه و ارتقا سطح کمی و کیفی کشت این محصول برگزار شد.

به گزارش فاروج من؛ جشنواره طلای سرخ فاروج با تلاش مسئولین مختلف شهرستان برگزار شد و مسئولین مختلف شهرستانی و استانی در این جشنواره حضور داشتند. هدف اصلی این جشنواره شناساندن فاروج به‌عنوان قطب تولید زعفران استان و بالا بردن ارزش کمی و کیفی زعفران تولیدی شهرستان عنوان‌شده بود.

مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی جهاد کشاورزی با اشاره به پیشینه 3 هزارساله کشت زعفران در ایران گفت: زعفران کشور به‌رغم داشتن چنین پیشینه‌ای هنوز بی‌هویت است و با تهیه شناسنامه برای آن در حقیقت به دنبال معرفی این محصول کشورمان در جهان هستیم.

پیمان یوسفی آذر در ادامه اظهار داشت: بااینکه 88 درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود اما سهم کشورمان از این محصول دارویی تنها 300 میلیون دلار است، اقتصاد 100 سال آینده دنیا بر اساس دو صنعت IT و سلامت با رویکرد بازگشت به سمت داروهای گیاهی خواهد بود.

وی با اشاره به پیشتازی ایران درزمینهٔ تولید زعفران و گل محمدی در دنیا گفت: در خصوص بازاریابی جهانی مشکلات زیادی بر سر راه ما قرار دارد و اگر بخواهیم به عرصه‌های رقابت ورود پیدا کنیم باید ابتدا تولید و سرمایه گزاری روی محصولات سالم را مدنظر خود قرار دهیم.

یوسفی آذر با اشاره به سهم 8 میلیاردی زعفران از کسب‌وکارهای کشاورزی در تجارت جهانی اظهار داشت: برگزاری همایش‌های مختلف دروازه‌ای برای ورود تولیدکنندگان به عرصه‌های رقابت است لذا باید این‌گونه همایش‌ها و جشنواره‌ها تقویت شود.

خرید زعفران خراسان شمالی توسط وزارت جهاد کشاورزی به هدف حمایت از تولیدکنندگان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی با تأکید بر توسعه تولید زعفران در خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی به دلایل مختلف همچون شرایط اقلیمی، خاستگاه رویش زعفران است لذا باید درزمینهٔ های توسعه و افزایش این محصول در استان برنامه‌ریزی کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: برای افزایش تولید زعفران می‌توان راهکارهایی همانند توسعه کاربرد زعفران در صنایع غذایی، افزایش استفاده از زعفران در حوزه درمان و پزشکی و خارج شدن از حالت سنتی در پیش گرفت. امیدواریم تشکل‌های غیردولتی، تجار و بازرگانان با برنامه‌ریزی دقیق صندوق‌هایی را ایجاد کنند تا بتوانند به مباحث توسعه و سرمایه‌گذاری زعفران ورود جدی‌تری پیدا کنند.

محمود دلپسند در ادامه اظهار داشت: خرید زعفران توسط وزارت جهاد کشاورزی به‌منظور حمایت از زعفران کاران سابق بر این در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی بود اما با پیگیری‌های انجام‌شده، خراسان شمالی نیز مشمول این خرید شد.

وی افزایش بدون برنامه و افسارگسیخته سطح زیر کشت زعفران را نوعی آفت دانسته و اظهار داشت: باید در مناطق خاص و با ظرفیت‌های خاص موضوع تولید زعفران را توسعه دهیم زیرا توسعه زیاد موجب ضرر رساندن به مقوله تولید زعفران خواهد شد. رأی توسعه زعفران باید ایجاد بازار در تمامی کشورها را به‌عنوان یک هدف قلمداد کنیم و از سوی دیگر بحث قیمت زعفران نیز می‌تواند به‌عنوان یک چالش تعریف شود.

طلای سرخ فاروج کالایی مهم و ارزآور است

فرماندار شهرستان فاروج زعفران فاروج را یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی و صادراتی دانسته و افزود: ایران حدود 90 درصد زعفران جهان را تامین می‌کند و فاروج هم علیرغم اینکه توجه به این محصول راکمی دیر آغاز کرده اما امروز یکی از قطب‌های تولید اصلی زعفران در کشور به شمار می‌رود.

هادی رجایی نیا بابیان اینکه هدف از این برگزاری این جشنواره معرفی این ظرفیت و پتانسیل بسیار بزرگ فاروج است، گفت: زعفران شهرستان فاروج به دلیل شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی که در این منطقه وجود دارد از کیفیت و عیار بسیار بالا، عملکرد بالای در سطح زیر کشت و جذابیت و مرغوبیت مناسبی نزد فعالین این عرصه پیداکرده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه اراضی زیر کشت این محصول در حاشیه جاده آسیایی وجود دارند، در بعد گردشگری نیز می‌توان سرمایه‌گذاری کرد که هرساله در موقع برداشت محصول زعفران مسافران زیادی را مجذوب خود می‌کنند

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این میان 3850 نفر بهره‌بردار در حوزه زعفران مشغول به کار هستند و با توجه به فعال بودن 3 واحد فرآوری در شهرستان همچنان ظرفیت‌های خالی در سایر عرصه‌های فرآوری این محصول خاص، ازجمله دارویی، بهداشتی، رنگرزی و ... وجود دارد و این شهرستان پذیرای سرمایه‌گذاران در این بخش هستند.

 

پایان خبر./77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر