سرویس سیاسی | کد خبر: 59359
تاریخ انتشار: 1396/07/25 - 08:31:52

مرگبارترین حمله در سومالی با ۲۷۶ کشته و ۳۰۰ زخمی

دولت سومالی از مرگ حداقل ۲۷۶ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر دیگر در جریان انفجار بمب در یک کامیون در بازاری شلوغ در یکی از محله‌های موگادیشو خبر داده است.
 مرگبارترین حمله در سومالی با ۲۷۶ کشته و ۳۰۰ زخمی ,

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت سومالی امروز دوشنبه اعلام کرد: بر اثر انفجار بمب در یک کامیون در بازار شلوغی در یکی از محله های موگادیشو پایتخت، بیش از 276 نفر کشته و 300 نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته مقام های رسمی سومالی، این مرگبارترین حمله در این کشور به شمار می رود. تعداد قربانیان این انفجار در حالی به شدت افزایش یافته است که پلیس در ساعات اولیه این حادثه تعداد قربانیان را تنها 20 نفر اعلام کرده بود.

انفجار این بمب قوی در مناطق مختلف شهر موگادیشو شنیده شده و خرابی های زیادی را بر جاگذاشته است.

وزارت اطلاعات و کشور سومالی اعلام کرد: دولت فدرال سومالی مرگ 276 نفر و زخمی شدن 300 نفر دیگر را در این انفجار تایید می کند. عملیات امداد و نجات همچنان ادامه دارد. دولت سومالی به خاطر این فاجعه بزرگ، عزای ملی اعلام کرده است.

یکی از مقام های ارشد پلیس سومالی گفت: اجساد بسیاری از قربانیان تاحدی سوخته که امکان شناسایی آنها وجود ندارد. این مرگبارترین حمله در سومالی تا امروز بوده است.

نیروهای امداد و نجات تمام طول شب را کار می کردند تا اجساد قربانیان را از زیر آوار بیرون بیاورند. این حادثه منجر به تخریب تعداد زیادی از ساختمان ها شده و بسیاری از خودروها را به آتش کشیده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته ولی گروه تروریستی الشباب که با القاعده همپیمان است، پیش از این دهها بمبگذاری انتحاری را در سومالی انجام داده است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ترکیه و کانادا و اتحادیه آفریقا این انفجار را محکوم کرده اند.

ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: انکارا هواپیماهای حامل اقلام پزشکی و دارویی را به سومالی اعزام کرده است. وی از احتمال اعزام زخمی های این حادثه به ترکیه و درمان آنها خبر داده است.

صدها نفر از مردم سومالی نیز با سردادن شعارهایی ضد خشونت اخیر، در خیابان های موگادیشو تظاهرات کردند و این حمله مرگبار را به شدت محکوم نمودند.

مقام های امنیتی تاکید کردند، صدها نفر از مردم در زمان وقوع این انفجار در منطقه شلوغ حضور داشته اند. پلیس اعلام کرده است که برآورد دقیق تلفات این بمبگذاری هنوز امکان پذیر نیست چرا که اجساد قربانیان به بیمارستان های مختلفی فرستاده شده است.

رئیس جمهور سومالی نیز 3 روز عزای ملی اعلام کرده است. وزیر خارجه قطر نیز در توییتر نوشت، ساختمان سفارت این کشور در موگادیشو به شدت آسیب دیده و یکی از کارکنان آن زخمی شده است.

یک فیلمبردار خبری نیز در این حادثه کشته و 4 خبرنگار دیگر زخمی شده اند. هلال احمر سومالی نیز از کشته شدن 5 نیروی داوطلب خود در این انفجار خبر داده است.

انتهای پیام/

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر