سرویس اجتماعی | کد خبر: 59162
تاریخ انتشار: 1396/07/11 - 17:51:45

تعزیه؛ هنری کاملاً ایرانی با محتوایی اسلامی

فاروج من- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فاروج با اشاره به فعالیت دو گروه تعزیه‌خوانی در شهرستان فاروج گفت: تعزیه‌خوانی هنری است که به‌شدت تحت تأثیر فرهنگ ایرانی اسلامی قرار داشته و سالیان درازی است که در کشور اجرا می‌شود.

به گزارش فاروج من؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فاروج در گفتگو با خبرنگار فاروج من گفت: تعزیه یا شبیه‌خوانی هنری است که سالیان درازی در کشور ما فعالیت داشته است و تحت تأثیر فرهنگ ایرانی اسلامی قرار دارد. این هنر مروج عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی است که مهر و محبت را به مردم توصیه می‌کند.

محمدجواد نظری بابیان اینکه تعزیه‌خوانی خصوصاً درگذشته که رسانه‌ها به‌صورت کنونی حضور نداشته‌اند تأثیر زیادی بر جامعه و حفظ ارزش‌های عاشورا داشته است، اظهار داشت: در حال حاضر دو گروه تعزیه‌خوانی شناخته‌شده در فاروج وجود دارند که در سال‌های اخیر اجراهای خوبی ارائه کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: این گروه‌های در شهر تیتکانلو و روستای استاد حضورداشته و مجموعاً بالغ‌بر 30 نفر در این گروه‌ها فعالیت دارند. امسال نیز در نظر داریم که حداقل یک اجرای تعزیه‌خوانی در شهرستان اجرا شود.

نظری با اشاره به تشکیل انجمن تعزیه‌خوانان استان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: تعزیه‌خوانان فاروج به این انجمن معرفی‌شده‌اند اما این انجمن در شهرستان تشکیل نشده است. اگر گروه‌های دیگری در شهرستان فعالیت خود را آغاز کنند می‌توانیم انجمن تعزیه شهرستان را هم تشکیل دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در اغلب روستاهای شهرستان یک گروه تعزیه وجود دارد که به شکل گروه‌های کوچک و 3-4 نفره، تعزیه‌هایی به‌صورت محدود در ایام شهادت امام حسین (ع) برگزار می‌کنند.

تعزیه در لغت به معنای سوگواری و عزاداری است و در تعریف عام‌تر به تئاترهای مذهبی که درباره واقع کربلا هستند، گفته می‌شود. نام اصلی تعزیه، شبیه‌خوانی یا شبیه گردانی است، یعنی اینکه افراد اجراکننده، شبیه و بازی‌کننده نقش شخصیت‌های اصلی هستند.

 

پایان خبر./77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر