سرویس گفتگو وگزارش | کد خبر: 58712
تاریخ انتشار: 1396/06/13 - 17:57:06

بهورزی شغل خدمت به خلق است

راه فاروج- خانم مهین صادق بهورز نمونه کشوری است در گفتگو با راه فاروج گفت: 28 سال مشغول خدمت به مردم تیتکانلو هستم و خدا را شکر می‌کنم که این شغل را انتخاب کرده‌ام

به گزارش راه فاروج؛ خانم مهین صادق تیتکانلو ساکن شهرستان فاروج و تیتکانلو است و در سال جاری موفق شده تا عنوان بهورز نمونه کشوری را کسب کند.

 

ابتدا به‌طور کامل خودتان رو معرفی کنید؟

مهین صادق هستم؛ ۴۷ سال دارم و به مدت ۲۸ سال است که به شغل بهورزی مشغول هستم و در تیتکانلو زندگی می‌کنم.

 چرا شغل بهورزی را انتخاب کردید؟

بهورزی را دوست داشتم و باعلاقه انتخاب کرده‌ام، هدف از شغلم خدمت‌رسانی به مردم است و شغل بهورزی را دوست داشتم و دارم

دوره بهورزی چند سال است؟

دوره آموزش کار بهورزی دو سال است و من برای آغاز کار به‌عنوان بهورز آموزش دوره بهورزی را در آموزشگاه قوچان گذرانده‌ام و ۳۰ سال هم تعهد داده‌ام تا به مردمم خدمت کنم

بهترین تجربه‌ای که در این چند سال خدمت کسب کرده‌اید؟

شغل من خودش بهترین و قشنگ‌ترین تجربه است، خدمت کردن به مردم محروم بسیار لذت‌بخش است و خدا را شاکرم که دارای بهترین شغل هستم

چه خدماتی به مردم روستای خودتان و روستاهای اطراف ارائه می‌کنید؟

خدمات زیاد و متنوعی در خانه بهداشت‌ها و توسط بهورزان ارائه می‌شود که شامل خدمات واکسیناسیون، مراقبت زنان باردار، تنظیم خانواده، پیگیری بیماری‌ها، بهداشت مدارس، بیماران فشارخونی و دیابتی و انجام تزریقات و پانسمان دیگر خدمات شامل تکمیل ذیج حیاتی، تهیه و تنظیم آمار و شاخص‌های بهداشتی روستا و ارسال به شبکه به‌صورت ماهانه، بازدید از اماکن فروش مواد غذایی، کلر سنجی روزانه، نمونه‌گیری از آب آشامیدنی و ارسال به آزمایشگاه آب شبکه، تشکیل شورای بهداشتی روستا، سرشماری سالانه جمعیت تحت پوشش خانه بهداشت و ... می‌شود.

انجام آزمایش فشارخون و قند خون رایگان در نماز جمعه و گذاشتن کلاس‌های آموزشی در مساجد و مدارس جزو خدمات برجسته‌ای است که با همکاری دیگر نهادها انجام داده‌ایم.

چه نوع آموزش‌هایی به مردم روستا و مراجعین به خانه بهداشت می‌دهید؟

آموزش‌های ما بستگی به نوع خدمت دارد ولی کلاً آموزش‌های بهداشت فردی، اعتیاد، روان، آموزش‌های سوانح و حوادث آموزش‌های تغذیه ‌و تمرینات بدنی سالمندان مادران باردار آموزش‌های واکسیناسیون آموزش سفیران خدمات ما همراه با آموزش است

چه خدماتی به مراجعین به خانه بهداشت ارائه می‌کنید؟

مراقبت سالمندان تشکیل پرونده برای مادران باردار و تنظیم خانواده مراقبت‌های میان‌سالان و نوجوانان و انجام واکسیناسیون، معاینات دانش‌آموزان بهداشت محیط و گذاشتن کلاس‌های آموزشی دادن اقلام و دارو به‌صورت رایگان انجام پانسمان و پیگیری‌های بیماری‌های مانند دیابت و فشارخون بخشی از خدماتی که است که مراجعین از خانه بهداشت‌ها دریافت می‌کنند

شیرین‌ترین خاطره دوران بهورزی؟

کلاً خدمت به مردم روستا هرکدام با یک اخلاق و رفتار جالب است و خستگی را از من می‌گیرد ولی خاطره شیرین من رساندن مادر باردار در روز جمعه به زایشگاه و تولد نوزاد سالم بود که برای من به‌یادماندنی شد.

تلخ‌ترین خاطره؟

دخترم که به علت یک زنبور گزیدگی و حساسیت شدید و تنگی نفس راهی بیمارستان شد و از دست خودم کاری برنیامد، ولی شکر خدا خاطره تلخی در این مدت نداشته‌ام.

مشکلات حوزه کاری؟

کارهای یک بهورز در خانه بهداشت خیلی دشوار است هرروز یک طرح جدید اضافه می‌شود و بهورز توانایی انجام این‌همه کار را باهم ندارد چون بهورز با تمام اقشار مردم از نوزاد یک‌روزه تا مادر باردار سالمند و میان‌سال و دانش‌آموز و...خدمت ارائه می‌کنم. از طرفی هم امکانات در خانه بهداشت‌ها کمبودهایی مثل کولر، آب گرم محیط خانه بهداشت، لوازم‌های داخل خانه بهداشت داریم.

چه اقدام برجسته‌ای انجام داده‌اید که باعث شده بهورز نمونه کشوری بشوید

با کمترین امکانات در روستای خودم و علاقه به شغلم صادقانه و از ته دل خدمت کرده‌ام و در این راه وقت برایم مهم نبوده و هر زمان که نیاز بوده انجام‌وظیفه کرده‌ام.

آیا تابه‌حال شده از انتخاب این شغل پشیمان شوید؟

شغل بهورزی شغل سخت و پر مشکلی است و گاهی ممکن است ناملایماتی نیز داشته باشد اما بااین‌وجود از شغلی که دارم ناراحت نیستم و خوشحالم که این شغل را انتخاب کرده‌ام.

اگر پیشنهاد یا نظر خاصی دارید بفرمایید؟

بهورزان باید امکان ادامه تحصیل و ارتقاء جایگاه را داشته باشند. شغل ما به‌گونه‌ای است که در معرض خطر انتقال انواع بیماری‌ها (سل و آنفولانزا و هپاتیت و...) قرار داریم و جا دارد که شغل بهورزی در زمره مشاغل سخت قرار گیرد. مسئله دیگر این است که دو سال آموزش بهروزان جزو سنوات آن‌ها قرار نمی‌گیرد، این امر خواسته تمام بهورزان است که این دو سال نیز جزو سابقه آن‌ها محسوب شود.

حرف آخر؟

منم به‌نوبه خودم این روز را به همه بهورزهای وطنم که حقیقتاً جهادگران عرصه سلامت و بهداشت در روستاها هستند تبریک میگم

 

پایان خبر./77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر