سرویس گفتگو وگزارش | کد خبر: 57293
تاریخ انتشار: 1396/05/15 - 19:09:03

سمانه اکنون مانند دیگر کودکان خودش به مدرسه می‌رود/قول‌های فراوان داده‌شده اما هیچکدام عملی نشد

راه فاروج-نزدیک به 9 ماه از کرامت رضوی در شفا دادن دختر 11 ساله چوکانلویی می‌گذرد و اکنون سمانه همچون کودکان دیگر خودش به مدرسه می‌رود، اما این خانواده همچنان در همان وضعیت گذشته و تنگناهای مالی قرار داشته و با مشکل مسکن روبرو هستند.

به گزارش راه فاروج؛ از 8 ماهگی به دلیل طب و لرز شدید و تشنج دچار معلولیت حرکتی در پاهای خود شده بود و دیگر نمی‌توانست روی پاهای خود بایستد. هیچ دکتر و بیمارستانی نتوانست این کودک را مداوا کند و همه از درمان آن عاجز بودند.
می‌گفتند او ازلحاظ بدنی مشکلی ندارد و ما بیش از این نمی‌توانیم کاری برایش انجام دهیم.

برای این خانواده ضعیف و کارگر همین‌که می‌دیدند دخترشان این‌طور در خانه است غم بزرگی بود. پدر خانواده هم هرچه که از کارگری و چوپانی درآمد داشت برای درمان و دکتر دختر گذاشته بود.

اما کرامت رضوی شامل حال این دختر 11 ساله شد و توانست دوباره همچون هم سن و سال‌های خود بشود.

پدر سمانه با اشاره به علت وجود این معلولیت در دخترش گفت: در هشت ماهگی دخترم طب ولرز گرفت و تا به دکتر و بیمارستان در شیروان رساندیم تشنج سیر زندگی دخترم را عوض نمود. دخترم دم مرگ بود ولی در بیمارستان خوشبختانه از مرگ نجات یافت. اما دیگر مانند همسن وسالان خود نبود.او دچار معلولیت حرکتی درپاهای خود شده بود و دیگر نمیتواست روی پاهای خود بایستد یا حرکت کند.

وی در ادامه افزود: 9سال است که مادربزرگ سمانه هرسال با پای پیاده به حرم امام رضا (ع) مشرف می شود، در سال های اول همسرم همراه با سمانه و مادرش پیاده میرفتند ولی بعد از بیماری همسرم من خود سمانه را کول کرده و پیاده به حرم می رفتیم.پارسال اما پیاده روی مان جور دیگری بود. بعد از دخیل بستن سمانه و توسل به امام رضا (ع،) به محل اسکان هیئت پیاده روی خود برگشتیم که پرچم حضرت ابوالفضل میهمان هیئت ما بود. دخترم زیر پرچم حرم آن بزرگوار بود که ناگهان بلند شد و ایستاد.

چند ماهی از این واقعه می‌گذرد و اکنون سمانه مانند دیگر هم‌سن‌وسال‌های خود می‌تواند خودش به‌تنهایی به مدرسه‌رفته و با دوستان خود بازی کرده و بدود. در طول این سال‌ها مشکل بدنی او باعث شده بود که نتواند مانند دیگران درس بخواند ولی حالا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که به هم‌سن‌وسال‌های خود برسد.

حجی محمد آسوده در گفتگو با خبرنگار راه فاروج گفت: الآن بزرگ‌ترین مشکل من مسکن است. در حال حاضر مستأجرم و به چوپانی و کارگری مشغول هستم. درآمدم تنها خرج زندگی‌ام را کفاف می‌دهد و خرید مسکن و زمین از توانم خارج است. سمانه به شکر خدا الآن خیلی خوب است، کمی درراه رفتن مشکل دارد که به گفته کارشناسان با فیزیوتراپی حل می‌رود، به دلیل مشکلات مالی که دارم نتوانسته‌ام تابه‌حال دخترم را به دکتر ببرم.

وی در ادامه افزود: خدا رو شکر می‌کنم که دخترم اکنون حالش خوب است و به روند عادی زندگی برگشته، الآن بزرگ‌ترین مسئله من این است که می‌خواهم یک کلبه‌ای برای خود و خانواده‌ام داشته باشم ولی با این هزینه‌ها این کار از توان من خارج است. 4 بچه‌دارم و درآمد کارگری‌ام کم است. مسئولینی که به دیدار دخترم امداد قول‌هایی زیادی دادند اما هیچ‌کدام عملی نشد.

مسئول روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان فاروج بابیان اینکه پیگیر وضعیت مسکن این خانواده هستیم اظهار داشت: سمانه به دکتر فیزیوتراپ معرفی‌شده و پس از مراجعه اگر دکتر تشخیص دهد که نیاز به فیزیوتراپی دارد تمام جلسات درمانی آن از طریق بهزیستی شهرستان فاروج به‌رایگان انجام می‌گذرد.

ساده در ادامه افزود: با توجه به اینکه سمانه ازلحاظ تحصیلی نسبت به هم‌سن‌های خود عقب‌مانده بود جدای از اینکه صبح تا ظهر در مدرسه آموزش می‌دید معلم خصوصی نیز برایش تدارک دیده شد تا سریع‌تر به روند تحصیلی طبیعی برسد.

از طریق خبرگزاری راه فاروج توانستم با این خانواده ارتباط برقرار کنم

ابوالفضل خطیبی با تقدیر از رئیس اداره بهزیستی شهرستان فاروج گفت: ما یکسری کارمند و کارگر از پایانه فتح‌آباد متروی تهران هستیم و هیئتی به نام محبین الجواد (ع) داریم. از طریق هیئت گل‌ریزانی با عنوان پاسداشت کرامت رضوی انجام داده‌ایم و به این خانواده کمک‌هایی رسانده‌ایم. بنده نیز امروز به نمایندگی از این هیئت دیداری از نزدیک از وضعیت این دختر و خانواده آن داشتم.

وی در ادامه افزود: از طریق خبرگزاری‌ها با داستان سمانه آسوده آشنا شدم و متوجه شدم که در شب شهادت امام رضا (ع) دختری شفا گرفته است اما از نتوانستم با این خانواده ارتباط بگیرم. خوشبختانه از طریق خبرگزاری راه فاروج توانستیم با این خانواده آشنا شده و کمک‌های خود را به این کودک اهدا نماییم.

خطیبی بابیان اینکه این‌گونه کارها برای همه انجام‌وظیفه است و همه باید این کارها را وظیفه خود بدانیم، افزود: مهم این است که ما بتوانیم اعتماد دیگران را جلب بکنیم. در دنیایی زندگی می‌کنیم که آدم‌های خوب و بد را نمی‌توان از هم تشخیص داد، در برنامه ماه‌عسل مشاهده کردیم که مردم ما سخاوتمند هستند و مهم این است که اعتماد آن‌ها جلب بشود.

وی همچنین بیان کرد: اتفاقی که برای خانواده آسوده افتاد چیزی نیست که بتوان نمونه‌های زیادی از آن را پیدا کرد. امام رضا (ع) بسیار کریم و رئوف است اما انسان‌هایی که این‌گونه شفا گرفته‌اند کم‌اند. هدف نهایی ما این است که این کودک درس بخواند و به‌دوراز جاروجنجال‌ها برای جامعه مؤثر باشد.

سمانه اکنون پیشرفت‌های جسمی و تحصیلی خوبی داشته و کم‌کم به کودکان هم سن و سال خود می‌رسد اما ای کسانی که چند ماه پیش پشت سر هم به دیدار این کودک و خانواده‌اش می‌رفتید، عکس‌های مختلفی گرفتید و قول‌هایی هم بعضاً داده‌اید، عمل به این قول‌ها را فراموش نکنید.

 

پایان خبر/.77

 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر