سرویس گفتگو وگزارش | کد خبر: 56410
تاریخ انتشار: 1396/04/21 - 19:15:32

چراغ خاموش فاروج برای قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی شناخته‌شده در جهان

راه فاروج-ورزش باستانی و زورخانه بر اساس تحقیقات سازمان‌های مختلف به‌ویژه دانشگاه ورزش کلن آلمان قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی جهان معرفی گردیده است؛ اما باوجود داشتن زورخانه مناسب و امکانات اولیه برای این ورزش در شهرستان استقبال مردمی از این ورزش نشده و زورخانه در وضعیت تعطیلی بسر می‌برد.

به گزارش راه فاروج؛ ورزش زورخانه‌ای، باستانی یا پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی و رسوم مربوط به آن‌هاست که در محدوده تاریخی فرهنگی ایران‌زمین از گذشته‌های دور رواج داشته است. در تاریخچه کشتی پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای آمده است که ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت‌های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکاران خود قائل می‌شوند چراکه آنان به خاطر داشتن قدرت بدنی و شجاعت روحی شکرگزار بوده و هرگاه که نیاز می‌شد برای دفاع از خانواده و سرزمین خود در برابر دشمنان حاضر به جان‌فشانی بودند.

ز سابقه و تاریخ پیدایش این رشته در ایران روایات مختلفی مطرح است اما کتاب تاریخ نشان می‌دهد که 4500 سال پیش در لرستان و بین‌النهرین آثاری وجود داشته که حکایتگر وجود و اهمیت داشتن ورزش و مهارت‌هایی است که امروز «کشتی» نامیده می‌شود

نام کشتی از کمربندی به نام «کشتی» گرفته‌شده که زرتشتیان هنگام خواندن دعا و پهلوانان برای کشتی‌گیران این کمربند را سه بار دور کمر می‌بستند آن‌ها برای رویارویی با حریفان خود آن را به کمر می‌بستند که یادآور سه اصل زرتشت، گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک بود.

بر پایه تاریخ، زورخانه در حدود هفت‌صد سال پیش (قرن 7 خورشیدی) به‌وسیله محمود معروف به پوریای ولی که ظاهراً از مردم خوارزم بوده و گویا در سال 772 هجری قمری، درگذشته به‌صورت امروزی باز سازماندهی‌شده است.   

حال باید این مسئله را نیز جویا شد که به رقم اصالت و قدمت این ورزش و فرهنگ در محدوده باستانی ایران چرا امروزه شاهد این هستیم که کمتر جوانی به سراغ این ورزش می‌رود.

حسین دلاوری 42 سال سن دارد و در رابطه با ورزش زورخانه‌ای اظهار داشت: ورزش باستانی درزمان بچگی ما رونق نداشت و هیچ زورخانه‌ای در نزدیکی ما نبود به همین دلیل در بچه‌های نسل ما علاقه‌ای ایجاد نشده است ولی حال امکانات آن در دسترس است پیشنهاد می‌کنم که این ورزش را انجام بدهند چون شنیده‌ام ورزش سنگین و خوبی است.

محمد خارکش با اشاره به تغییر سلیقه بین نسل جوان اظهار داشت: جوان‌های امروز دیگر به سراغ این ورزش‌ها نمی‌روند، ابزارها و فنّاوری‌های جدید کلاً در سلیقه جوانان تأثیر گذشته و امروز جوانان مانند قدیم به این ورزش تمایلی نشان نمی‌دهند.

رضا مطیع از ورزشکاران رشته فوتسال است و عدم تبلیغ مناسب برای این رشته را از علت‌های عدم استقبال جوانان از این ورزش می‌داند، وی در ادامه اظهار داشت: شاید علت عدم استقبال جوانان عدم آگاهی باشد، امروز آن‌قدر که برای رشته‌های دیگر تبلیغات می‌شود برای این ورزش تبلیغات نمی‌شود.

اکثر مصاحبه‌کنندگان عدم آگاهی و اطلاع کافی از محتویات این رشته و یا نبود امکانات را مهم‌ترین دلایل عدم استقبال از ورزش باستانی می‌دانند. در سال‌های گذشته فاروج هیچ‌گونه زورخانه‌ای نداشته است و شاید این موضوع باعث شده تا پیشکسوتان این رشته در شهرستان بسیار کمتر حضورداشته باشند؛ اما در سال‌ها گذشته و با احداث زورخانه این مسئله حل‌شده و تنها منتظر استقبال ورزش دوستان است.

کیوان، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان فاروج با اشاره به آماده استفاده بودن زورخانه فاروج گفت: ساختمان این زورخانه ساخته و کامل شده به‌صورت موقت تحویل اداره ورزش و جوانان شده است، تنها یک سری نواقص داشته که از طرف خود اداره این نواقص رفع شده و آماده استفاده علاقه‌مندان است.

وی در ادامه افزود: سال گذشته درخواست‌هایی برای استفاده از زورخانه داشتیم که به همین منظور هم زورخانه فاروج را به حد بهره‌برداری رساندیم و حتی مرشدی هم برای گود در نظر گرفته شد ولی استقبال مناسبی از این ورزش نشده است. اگر ورزش دوستان جوان برای این ورزش مراجعه کنند، این اداره برای برگزاری آن مشکلی نخواهد داشت، شخصاً معتقدم که حضور جوانان در این عرصه حتی باعث می‌شود که پیشکسوتان این ورزش نیز به عرصه بیایند.

قدم اول هر رشته‌ای امکانات آن است که برای ورزش زورخانه‌ای چند سالی است گام آن برداشته‌شده و زورخانه و ابزار آن فراهم‌شده، تنها مانده همت جوانان و ورزش دوستان که امیدواریم به این سمت سوق پیداکرده و روزی شاهد فعالیت حرفه‌ای و تیم داری این رشته در شهرستان باشیم.

 

پایان خبر/.77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر