سرویس گفتگو وگزارش | کد خبر: 56380
تاریخ انتشار: 1396/04/19 - 16:52:19

صنایع تبدیلی، فرشته نجات بیکاری فاروج/بیکاری عمده‌ترین مشکل جوانان فاروج

راه فاروج-بیکاری پدیده‌ای شده که این روزها با توجه به رکود اقتصادی در همه‌جا به‌وضوح قابل‌مشاهده است و اگر فکری برای رفع این معضل نشود با مشکلات متعددی در روبرو خواهیم بود. در شهرستان فاروج راه‌اندازی صنایع تبدیل می‌تواند بسیاری از این مشکلات را حل کرده و از تعداد بیکاران بکاهد.

به گزارش راه فاروج؛ اگر بخواهیم تعریفی جامع و جامعه پسند از بیکاری عنوان داریم، بیکار به کسی یا کسانی گفته می‌شود که از هیچ منبع در‌آمدی برخوردار نیستند و یا منبع درآمد آن‌ها پاسخگوی نیازهای اجتماعی نیست؛ و بیکاری نیز می‌تواند موضوعی باشد که براثر تجمع افراد بیکار مفهوم و معنایی را به خود می‌گیرد و درحالی‌که همین بیکاران از کارگر ساده گرفته تا کاسب، معلم، نویسنده، هنرمند، مهندس، دکتر و سایر رشته‌ها هرکدام به‌نوبه‌ی خود در تولید اقتصاد کشور می‌توانند سهیم و مؤثر باشند.

بیکاری دردی است که چنین سال است گریبان گیر شهرهای مختلف شده است و فاروج نیز همانند دیگر شهرها با روند افزایش بیکاران مواجه شده و شهروندان این شهرستان به‌خوبی این مسئله را حس کرده‌اند. بیکاری در سطح کلان علت‌های مختلفی دارد که وظیفه متخصصین جامعه و دولت است تا در راستای حل این معضل در کشور گام بردارد.

در شهرستان فاروج با توجه به اینکه بیشتر مردم کشاورز و دامدار هستند وضعیت معیشتی مردم بسیار به این اقتصادها بستگی دارد و خشک‌سالی سال‌های اخیر تأثیر بسازی در این قشر و افزایش بیکاری مردم داشته است. کاهش تولیدات کشاورزی و از طرفی عدم‌حمایت از تولیدکنندگان باعث شده تا بیشترین سود را در این میان دلال ببرد و کشاورزان نیز این شغل را به دلیل عدم صرفه مالی رها کرده و به شهرها کوچ کنند که این امر خود بر قشر بیکاران می‌افزاید. از طرفی نبود علوفه کافی و هزینه‌های نگهداری بالای دام در مقابل درآمد پایین دامداران نیز در این عرصه تأثیرات بسزایی در بیکاری و کاهش تولیدات روستاییان و کشاورزان داشته است.

اما مهم‌ترین تأثیر این بیکاری در خانواده‌ها نمایان می‌شود. بیکاری و یا درآمد پایین خانوار مشکلات و معضل‌های متنوعی را در سطح اجتماع پدید می‌آورد که می‌تواند به افزایش میزان طلاق‌ها و کاهش ازدواج اشاره کرد، لازم به ذکر است در آمار سال گذشته استان خراسان شمالی دارای رشد جمعیتی منفی بوده است که بیکاری مخصوصاً در نسل جوان در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است.

وقتی بیکاری باشد، انواع مشاغل سیاه رایج می‌شود. نهادهای رسمی ما بدون تعارف دارند از افزایش آمارهای خودفروشی و تن‌فروشی در حومه‌های شهری خبر می‌دهند. وقتی امکانی برای تامین معیشت این افراد فراهم نیست، خودفروشی یکی از راه‌های امرارمعاش خانوارها می‌شود. این آمار هم در حال بالا رفتن است. در مناطق مرزی که آمار بیکاری بالاست، میزان خودکشی هم در حال بالا رفتن است. ما پیش‌ازاین در این مناطق شاهد خودکشی‌های ناموسی بودیم، اما در حال حاضر خودکشی از سر استیصال ناشی از فقر در حال افزایش است. طبق آمار اعلام‌شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در ۹‌ماهه سال 13۹۲ که آخرین اعلام رسمی است، سه هزار و ۱۲۵ نفر خودکشی کرده‌اند و از میان این افراد ۹۸۲ نفر را زنان و دو هزار و ۱۴۳ نفر را مردان تشکیل می‌دادند و البته این آمار به دلیل اعلام نشدن کلیه خودکشی‌ها، یقیناً پایین‌تر از تعداد واقعی است. در سال گذشته و جاری خودکشی‌های متعددی که اتفاقاً پیام‌های اجتماعی داشت و به شیوه‌هایی مثل حلق‌آویز کردن از پل‌های عابر در محل عبور عابران و خودسوزی انجام می‌شد و در رسانه‌ها بازتاب داشت، به دلیل بیکاری و فقر رخ می‌داد.

مرتضی از جوانان بیکار اهل فاروج در گفتگو با خبرنگار راه فاروج گفت: شغل اکثر مردم فاروج کشاورزی و دام‌پروری است، خشک‌سالی باعث شده که نشود کشاورزی کنیم، کشاورزی نکنیم دام‌ها علوفه ندارند، از طرفی آفات و بیماری‌های دام‌ها بازدهی اقتصادی آن را پایین آورده است. وقتی دیگر نمی‌توانم کشاورزی و دام‌پروری کنم مجبورم به شهر مهاجرت کرده و کارگری کنم. فاروج هم که کارخانه‌ای ندارد پس باید به شهرهای بزرگ‌تر برم.

محدثه پوراحمد همچنین بیان کرد: بیکاری آثار مخرب زیادی برای جامعه خواهد داشت، باعث عدم رشد فرهنگی و اخلاقی خانواده و از آن مهم‌تر باعث اختلاف بین زوجین شده و آمار طلاق‌ها را افزایش خواهد داد. بعضاً در خانواده‌هایی زن سرپرست خانواده است که این بیکاری و سطح پایین درآمدها گاهی باعث می‌شود تا برای کمک به مخارج خانواده فرزندها مجبور به ترک تحصیل شوند.

وی در ادامه افزود: اکثر مردم شهرستان کشاورز هستند و متأسفانه این رشته درآمد چندانی مانند گذشته‌ها ندارد. الآن در اکثر خانواده‌ها جوانان بیکار هستند و راهی برای کسب درآمد و مستقل شدن ندارند. بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه امروز هم‌ریشه در همین مشکل بیکاری مخصوصاً در نسل جوان است.

فاروج دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای برای اشتغال‌زایی است.

در شهرستان فاروج نیز ظرفیت‌های ویژه‌ای برای اصلاح این بیکاری و ایجاد اشتغال وجود دارد که غافل مانده و استفاده مناسبی از آن نمی‌شود. ظرفیت‌هایی که به خاطر موقعیت ویژه جغرافیایی آن به‌دست‌آمده و نیازمند سرمایه گزاری و حمایت است.

محصولات کشاورزی متنوعی در فاروج کشت می‌شدند که با حمایت از بخش کشاورزی می‌تواند خانواده‌های بسیاری را به روستاها بازگردانده و چرخه اقتصاد شهرستان را بچرخاند. فاروج سالیان درازی است که محصول کشمش درجه‌یکی را به کشور ارائه داده است اما این تولیدات در سال‌های گذشته شاهد کاهش زیادی در تولید بوده است؛ که اگر حمایت از بخش صادرات این محصول به‌درستی انجام گیرد می‌تواند خوراک چند کارخانه بسته‌بندی و صادرات این محصول را تامین نماید.

با تغییر آب‌وهوا و کم‌آبی شهرستان کشاورزان به سمت کشت زعفران کشیده شده‌اند و با افزایش سطح کشت این محصول درواقع فاروج به یکی از قطب‌های تولید این محصول در کشور تبدیل‌شده است؛ اما تنها یک شرکت برای بسته‌بندی و صادرات این محصول گران‌بها در شهرستان موجود است، یقیناً با افزایش شرکت‌های فرآوری، بسته‌بندی و صادرات این محصول به‌جای خام فروشی آن می‌توان اشتغال پایدار و زیادی را در سطح شهرستان به وجود آورد.

فاروج به دلیل داشتن اقلیم کوهستانی در بعضی نقاط شرایط بسیار مناسب و عالی را برای کشت گیاهان دارویی دارد که این ظرفیت نیز در شهرستان بلااستفاده مانده و موردتوجه سرمایه گزاران قرار نگرفته است.

کارگاه‌های چوب‌بری خرق، تولیدت گل محمدی شهرستان که بیشترین میزان تولید در خراسان شمالی است و صنعت آجیل و خشکبار فاروج که معروف‌ترین محصول و سوغات شهرستان است نیز باید به این لیست ظرفیت‌ها اضافه شود، همچنین این‌گونه ظرفیت‌های بالقوه که در شهرستان بسیار زیاد است اما موردتوجه قرار نمی‌گیرد.

صنایع تبدیلی را می‌توان حقیقتاً به‌مانند فرشته نجاتی برای بیکاری شهرستان دانست، چراکه با ورود و حمایت از این کارها به‌ویژه از جانب مسئولین و ارائه تسهیلات و حمایت از سرمایه گزاران، با توجه به ظرفیت‌هایی که شهرستان دارد بیکاری را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد. البته سیاست‌های کلان دولت و صادرات و واردات بر این عرصه بی‌تأثیر نخواهد بود.

جوانان این شهر امید دارند که مسئولین قدمی برایشان انجام دهند و اگر مسئله بیکاری نسل جوان حل شود خودبه‌خود بسیاری از مشکل‌ها و ناهنجاری‌های سطح جامعه نیز حل خواهد شد.

 

پایان خبر/.77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر