سرویس سیاسی | کد خبر: 56358
تاریخ انتشار: 1396/04/19 - 13:17:23

عراق بعد از آزادسازی موصل بزرگترین بازار منطقه تا ۲۰ سال آینده است

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه تا ۲۰ سال آینده عراق بزرگترین بازار منطقه به حساب می‌آید گفت: بعد از آزادسازی موصل شرایط بهتری برای فعالیت در این کشور وجود دارد.
 عراق بعد از آزادسازی موصل بزرگترین بازار منطقه تا ۲۰ سال آینده است ,

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم، یحیی آل‌اسحاق امروز در همایش کاربردی فرصت‌های طلایی تجارت با عراق اظهار کرد: بازار عراق حوزه انسانهای محتاط و مأیوس نیست زیرا جاده‌ای سنگلاخ همراه با محدودیت‌های بالا و در عین حال پرسود و منفعت است.

وی با اشاره به اهمیت شناخت بازار عراق برای حضور افزود: این بازار تا 20 سال آینده بزرگترین بازار منطقه به حساب می‌آید و نوع فعالیتها می‌تواند در قالب فعالیتهای کوچک تا بزرگ و در همه حوزه‌ها باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: آنچه لازمه موفقیت برای حضور در بازار این کشور است شناخت فضای حاکم بر کشور عراق و روابط ایران با این کشور و فعالیتهای رقبای خارجی است.

آل‌اسحاق تصریح کرد: به فعالین اقتصادی پیشنهاد می‌شود برای حضور در بازار این کشور ابتدا 5 تا 6 ماه کار مطالعاتی داشته باشند و اگر قصد حضور بلندمدت در این بازار دارند باید به سمت سرمایه‌گذاری و فعالیتهای مشترک بروند.

وی گفت: رابطه دو کشور ایران و عراق بلندمدت و تاریخی و استراتژی است، یعنی می‌توانیم در مدت طولانی در این بازار حضور داشته باشیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: میزان صادرات ما به این کشور به 17 میلیارد دلار رسیده است که قابلیت افزایش به 20 میلیارد دلار دارد و قابلیت فعالیت در تمام حوزه‌های اقتصادی است.

آل اسحاق ادامه داد: دو کشور روابط و فعالیت اقتصادی رو به توسعه  و بر گسترش آن تاکید دارند و فعالیتهای اقتصادی مشترک رو به تقویت است.

وی گفت: نهادهای متعددی در حوزه فعالیت‌های اقتصادی ایران و عراق وجود دارد که می‌توان به میزها، افراد و سیاست‌ها و برنامه‌ها اشاره کرد که بنابراین از طریق وزارت امور خارجه می‌توان اطلاعات مناسبی کسب کرد. اتاق بازرگانی ایران و عراق و اتاق مشترک که به صورت تخصصی‌تر کار می‌کنند می‌توانند شرایط مناسبی برای حضور فعالین اقتصادی در این کشور ایجاد کنند

آل اسحاق همچنین تاکید کرد: در این بازار نمی‌توان به صورت انفرادی ورود کرد و اتحادیه‌ها می‌توانند مهمی در این ارتباط داشته باشند و حضور در اتحادیه و کسب پشتیبانی از آنها می‌تواند منجر به بهبود فعالیت اقتصادی افراد در این کشور شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: شناخت بازار عراق در تصمیم‌گیری برای انجام فعالیتهای اقتصادی در این کشور مهم و اثرگذار است و باید بدانیم که این کشور نیازهای کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدتی دارد.

* عدم سرمایه‌گذاری مشترک در عراق باعث از بین رفتن بازارهای صادراتی می‌شود

وی اضافه کرد: این کشور به دنبال آن است که در میان مدت و بلندمدت تنها به دنبال واردات صرف‌کالا نباشد بنابر این به دنبال تنظیم زیرساختها و شکل‌گیری تولید از طریق ایجاد سرمایه‌گذاری با کشورهای دیگر است و فعالین اقتصادی ما باید به این نکته توجه کنند.

آل اسحاق با اشاره به مثالی در خصوص عدم توجه به حضور بلندمدت در بازار عراق گفت: با وجود اینکه عراق بازار بزرگی دارد اما آنها نیز به حق به دنبال بازسازی و ترمیم فعالیتهای اقتصادی خود هستند به همین منظور تعرفه واردات سیمان به این کشور افزایش یافت که این امر باعث کاهش صادرات سیمان ایران به این کشور شد که این سرنوشت در صورت عدم سرمایه‌گذاری مشترک منتظر سایر کالاهای صادراتی ایران به این کشور است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: در حال حاضر یکی از شرکتهای صنایع لبنی ایران در بازار عراق اقدام به سرمایه‌گذاری مشترک کرده است و لازم است که صنایع دیگر نیز برای تداوم حضور خود به این مهم توجه کنند.

* صدور کالاهای تقلبی و تاریخ گذشته ضربه به تجارت ایران و عراق می‌زند

وی بیان انیکه باید مراقب کیفیت کالاهای صادراتی به عراق بود، افزود: تجارتهای مرزی و پیله‌وری و صدور کالاهای تاریخ گذشته بی‌کیفیت و تقلبی ضربه سنگینی به تجارت دو کشور وارد می‌کند

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: شرایط گمرکی و صدور ویزا در عراق در حال تغییر و تحول است و با آزادسازی موصل فضای کسب و کار بهتری ایجاد شده است اما تصور اینکه فضای اتوبانی درعراق ایجاد شده اشتباه است اما کماکان تاکید می‌کنم که فرصتهای زیادی در همین شرایط برای فعالیت وجود دارد.

انتهای پیام/

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر