سرویس گفتگو وگزارش | کد خبر: 56184
تاریخ انتشار: 1396/04/14 - 18:35:01

از کتاب نویسی تا مدیریت شهرداری

راه فاروج-به مناسبت روز شهرداری و دهیاری‌ها گفتگوی دوستانه‌ای داشتیم با شهردار جوان تیتکانلو که تخصص شهرداری دارد.

به گزارش راه فاروج؛

 ابتدا خودتان معرفی کنید.

یاسر حیرانی، فوق‌لیسانس عمران و دارای مدرک عالی DBA مدیریت و مدرس دانشگاه فناوری‌های نوین قوچان، بیش از 3 سال است شهردار تیتکانلو هستم. قبل از شهرداری مسئول اداره بهره‌برداری و اجرایی آب و فاضلاب روستایی شهرستان قوچان و سوابق اجرایی دیگری هم دارم که

  1. سرپرست ساخت کارخانه سیمان لار سبزوار (شرکت کیمیا اقلیم خاور)
  2. سرپرست کارگاه تصفیه‌خانه آب شرب شهرستان پردیس استان تهران
  3. مدیر پروژه و مدیر اجرایی کارخانه کمپوست تنکابن
  4. مدیر پروژه مجتمع 250 واحدی شهرک نریمان قشم
  5. مشاور چندین پروژه ازجمله کارخانه کمپوست ساری و کرج
  6. مدیر اجرایی پروژه راه‌سازی احمدآباد به لاین
  7. مدیر اجرایی پروژه محوطه‌سازی و فضای سبز مشهد
  8. سرپرست کارگاه ایستگاه متروی نیرو هوایی شهرداری تهران
  9. کارشناس فنی صنایع فولاد سنگین مازندران
  10. مدیر پروژه ساخت چندین جایگاه CNG و ورزشگاه سرخون بندرعباس

بخشی از آن است.

شنیده‌ایم اهل‌قلم هستید. چه آثار چاپ‌شده‌ای تابه‌حال داشته‌اید؟ در چه موضوعی بوده است؟

من با توجه به تخصص خودم که درزمینهٔ عمران و ارزیابی طرح‌های اقتصادی و سرمایه گزاری است کتاب‌هایی در راستای همین تخصص نیز نوشته‌ام برای مثال تحلیل استاتیکی و دینامیکی پروژه‌های ساختمانی، سازه‌های فولادی و متره و برآورد و درزمینهٔ اقتصادی کتاب اقتصاد مهندسی پروژه‌های عمرانی را نیز نوشته‌ام که توسط انتشارات دانشگاه دولتی قوچان به چاپ رسیده است و کتاب نقشه‌برداری اجرایی نیز در مرحله چاپ می‌باشد.

همچنین درزمینهٔ های 1- بررسی رفتار تیرهای عمیق دوسرگیردار 2- استفاده از ارزش فعلی در ارزیابی فنی و اقتصادی گودبرداری 3- ارزیابی وضعیت بحران شبکه آب شهری شهر تیتکانلو در مقابل پدیده ال نینو مقالاتی نوشته‌ام که در مجلات علمی و کنفرانس‌های معتبر داخلی و خارجی نظیر کنفرانس بین‌المللی 2017 ملبورن استرالیا در خصوص مهندسی سازه و زلزله (Waset, world academy) تأیید و به چاپ رسیده است.

چه دوره‌های علمی و تخصصی طی کرده‌اید؟

علم پویا است و باید هرروز مشغول یادگیری بود، من هم همین اصل رو همیشه در کارها رعایت کرده‌ام و علاوه بر مدرک دانشگاهی دوره‌های تخصصی 1- GIS و کاربرد آن در شهرسازی و طراحی شهری 2- ساختمان‌سازی به روش‌های صنعتی 3- بهسازی و طراحی لرزه‌ای سازه‌ها در دانشگاه امیرکبیر 4- برنامه‌ریزی و مدیریت شهری 5- برنامه‌ریزی سیستم‌های حمل‌ونقل شهری 6- شهر اسلامی و ایرانی 7- مدیرت و برنامه‌ریزی کنترل پروژه 8- آشنایی با آیین‌نامه‌ها مدیریت و حمل‌ونقل بار و مسافر در شهر و حومه 9- شهرهای آینده را گذرانده‌ام که موضوع آخر درواقع دورنمای ما را برای ساخت شهرهایی خودکفا ازلحاظ اقتصادی و انرژی فراهم می‌نماید.

شهردار بودن چه احساسی دارد؟

بیشتر از هر حس دیگری حس مسئولیت دارد، مسئولیت‌های شهردار نسبت به سایر ادارات دولتی بیشتر و حوزه عملکرد آن بسیار فراتر است که از کارهای فرهنگی گرفته و تا کارهای عمرانی و اجرایی و همچنین نحوه ایجاد رابطه با اقشار مختلف مردم، داشتن دیپلماسی بسیار قوی در تعاملات استانی و کشوری و مسلط بودن به‌تمامی قوانین و اصول تخصیص بودجه و اعتبارات ملی و استانی و شهرستانی و برنامه‌های توسعه و اجتماعی و اقتصادی دولت را جهت جذب اعتبارات شامل می‌شود.

این مشغله کاری سبب می‌گردد اکثر شهردارها بیشتر وقت خود را صرف امورات مردم نمایند که در نقطه مقابل این کار از بسیاری کارهای شخصی عقب می‌افتند و تنها انگیزه خدمت و شوق و اشتیاق نسبت به مردم است که انرژی‌بخش کارهای ما می‌شود.

روزی چند ساعت در شهرداری کار می‌کنید؟

در شهرداری تیتکانلو، از ساعت 7 صبح تا تقریباً 5 بعدازظهر پرسنل اجرایی و دایره عمران مشغول فعالیت می‌باشند، جا دارد در این روز که به نام شهرداری است از تلاش تک‌تک همکاران تقدیر و تشکر کنم که انصافاً با تمام توان در خدمت شهرداری هستند و این شوق و علاقه خالصانه ساختن شهر که در بین تک‌تک کارکنان حاکم است و باعث گردیده در حین بسیاری از پروژه‌های عمرانی به‌صورت خودجوش بسیاری از اهالی به کمک نیروی‌های شهرداری بیایند. این خود سبب گردیده هیچ‌گونه تنش اجتماعی در پیش برد اهداف عمرانی شهر بین شهروندان و شهرداری به وجود نیاید و در بسیاری از بازگشایی مسیرها به‌صورت داوطلبانه این کار از طریق شهروندان انجام می‌گیرد.

درزمینهٔ فعالیت‌های فرهنگی چه برنامه‌هایی دارید؟

یک تیتکانلو است و یک شهرداری، به‌این‌علت که نمایندگی ادارات و نهادهای فرهنگی مختلف در نینکانلو وجود ندارد تمام بار امورات فرهنگی شهر بر عهده شهرداری و دفتر امام‌جمعه شهر است. اخیراً با تلاش و پیگیری‌هایی که نماینده محترم مجلس و شورای شهر و فرماندار محترم شهرستان داشته‌اند مجتمع فرهنگی یاس در شهر تیتکانلو احداث گردیده که آماده هرگونه فعالیت فرهنگی در این شهر می‌باشد. علاوه بر آن در مراسمات و اعیاد مختلف شهرداری تیتکانلو همپای سایر ادارات و نهادهای مختلف (ازجمله دفتر امام‌جمعه محترم و پرسنل محترم بسیج و بخشدار محترم) بوده است. همچنین مراسم کشتی با چوخه گود امام مرشد از معتبرترین مراسمات فرهنگی ورزشی استان است که شهرداری و شورای شهر تیتکانلو در برگزاری هرچه بهتر آن نهایت تلاش را انجام داده‌اند.

تا چه حد به جوان‌گرایی در اداره شهر اعتماد دارید و به چه میزان از نیروهای جوان در شهرداری استفاده کرده‌اید؟

با توجه به رشد تکنولوژی و شیوه‌های مختلف مدیریت امروزه نمی‌توان تنها بر اساس سن به قضاوت خوب و بد و یا سیاه‌وسفید درزمینهٔ انتخاب نیروها پرداخت. ولی قانون کلی که در این زمینه حاکم است بحث تجربه و شادابی و جوانی در کنار یکدیگر به‌صورت توأم بسیار مناسب‌تر است. لذا همزمان که سیستم به سمت فرسودگی پیش می‌رود باید با بازسازی آن و تزریق نیروهای جدید سیستم را توانمند نمود و این کار باید توأمان انجام گیرد.

در این سال‌های گذشته تاکنون هیچ‌گونه نیرویی به مجموعه شهرداری اضافه ننموده‌ام؛ و اعتقاددارم هرچقدر بدنه سیستم دولتی کوچک‌تر و چابک شود بسیار مفیدتر است ولی در صورت بازنشسته شدن نیروها قطعاً از نیروهای جوان استفاده خواهد شد.

عملکرد شهرداری تیتکانلو در سال گذشته چگونه بوده است؟

در سال گذشته در شهر تیتکانلو اقدام به کاشت 3000 اصله درخت برای فضای سبز نموده‌ایم. همچنین نزدیک به 100 هزار مترمربع آسفالت معابر شهری اجراشده که جا دارد از معاونت محترم عمرانی استانداری (جناب مهندس علی نیا) و مدیرکل محترم دفتر امور شهری (جناب مهندس شاکری) و همچنین مدیرکل محترم راه شهرسازی سابق (جناب مهندس بدیعی) و ریاست محترم اداره راه فاروج (جناب مهندس وکیلی) و پیگیری‌های شورای محترم تشکر و قدردانی کنم.

شهرداری تیتکانلو در سال گذشته اقدام به 8 هزار مترمربع جدول گزاری کوچه‌ها و معابر شهر نموده است. همچنین با توجه به تازه تأسیس بودن شهر تیتکانلو در اکثر معابر ما با عقب‌نشینی و تخریب منازل مسکونی موجود در معبر روبرو بوده‌ایم که مردم شهر در این زمینه نهایت همکاری را با شهرداری داشته‌اند که شایسته تقدیر و تشکر فراوان است.

در حوزه ایمن‌سازی و روشنایی معابر 2 کیلومتر جابه‌جایی شبکه برق انجام‌گرفته است و همچنین در خصوص زیرسازی معابر با توجه به اینکه در هنگام تحویل شهر 90 درصد معابر خاکی بوده هم‌اکنون بیش از 70 معابر کل شهر زیرسازی یا آسفالت انجام‌گرفته است که می‌توان به احداث بلوار امامت و ولایت و بلوار امام رضا، ساخت چندین پل و میزان 2700 مترمربع نیز در حوزه پیاده‌روسازی اشاره نمود.

در حوزه ماشین‌آلات به حول و قوه الهی و حمایت مسئولین توانسته‌ایم 1 دستگاه لودر،1 دستگاه گریدر، 1 دستگاه کمپرسی سنگی، 1 دستگاه غلتک کششی و یک دستگاه مزدا جهت بهتر شدن انجام امورات عمرانی شهرداری خریداری کنیم.

لازم به ذکر است که ساختمان آتش‌نشانی شهر تیتکانلو نیز ساخته و تکمیل‌شده است و یک مشاور جهت اجرای طرح هادی شهری هم‌اکنون در حال فعالیت اجرایی در سطح شهر می‌باشد که با اتمام آن قطعاً مطالعات بعدی در حوزه شهری ازجمله مطالعات بافت فرسوده نیز در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد.

برای سال جاری چه برنامه‌ها و پروژه‌هایی پیش‌بینی کرده‌اید؟

با حمایت‌هایی که دولت انجام داده و زیرساخت‌هایی که فراهم گردیده، در صورت بازگشایی معابر شهرداری آماده هرگونه عملیات اجرایی در کلیه نقاط شهر می‌باشد. همچنین در حوزه زیباسازی معابر ورودی شهر، طرح مطالعات ورودی‌های فاروج-تیتکانلو، تیتکانلو-خبوشان و تیتکانلو-حاج تقی در دست اقدام است. احداث یک بلوار در قسمت فوقانی بلوک شمالی که هم‌اکنون در حال اجرا است و احداث چندین میدان و دیگر برنامه‌های توسعه و عمران شهری نیز در حال پیگیری است.

با توجه به اجرای قانون ماده 101 و تملک زمین، شهرداری در حال انجام مطالعات جانمایی جهت احداث پارک و فضای سبز مناسب برای شهروندان می‌باشد.

به عقیده من باید مردم وارد عرصه شوند و ادارات و نهادهای دولتی زیرساخت‌های لازم و ارتباط بین سرمایه گزار و شهروندان را فراهم نمایند. تاکنون مذاکراتی برای حضور در تیتکانلو با چندین سرمایه گزار در حوزه‌های مختلف انجام‌گرفته است و در حال پیگیری است. شهرداری آماده هرگونه مشاوره و همکاری در خصوص سرمایه گزاری بخش خصوصی چه در بین شهروندان و چه در حوزه سرمایه گزاران خارج شهرستان می‌باشد.

منابع درآمد شهرداری تیتکانلو چیست؟

با توجه به نوپا بودن شهرداری، تعاملات بیشتری با مردم‌داریم و در سال جاری شهرداری و شورای شهر تعرفه عوارض را هیچ‌گونه افزایشی نداده که یکی از درآمدهای شهرداری از عوارض حاصل از ساخت‌وساز می‌باشد و منبع درآمد دیگر در حوزه عوارض خودرو است.

درآمد دیگر این شهرداری کمک‌های دولتی است، همچنین بخش دیگری از درآمدها مربوط به ارزش‌افزوده می‌باشد که متأسفانه با توجه به اینکه صنایع سنگین در شهرستان مستقر نبوده از این بخش نسبت به سایر شهرستان‌ها بسیار کمتر برخوردار بوده‌ایم

مآمد

 

نظر شما در خصوص توسعه فیزیکی در شهرها چیست؟

توسعه فیزیکی در هر شهر یک راهکار غیرقابل‌انکار می‌باشد و در هر شهر با شهر دیگر متفاوت است که درواقع به توپوگرافی آن شهر وابسته است. مثلاً در شهر تیتکانلو با توجه به کوهستانی بودن و عبور چهار رودخانه فصلی از داخل شهر نحوه اجرا و عملیات عمرانی در آن بسیار متفاوت با شهری که در دشت واقع‌شده است می‌باشد که در این راستا الگوهای مختلف جمع‌آوری آب‌های سطحی و همچنین نحوه مدیریت بحران و مهار سیلاب یکی از چالش‌های پیش روی شهرداری است که این سبب گردیده شهرداری به اجرای چندین پل و بهسازی مسیل‌ها اقدام نماید.

شما به توسعه حوزه شهری اعتقاددارید یا به کیفیت حوزه شهری؟

درواقع توسعه حوزه شهری بدون در نظر گرفتن کیفیت و آینده‌نگری هیچ‌گونه معنایی ندارد، به همین دلیل تمامی پروژه‌هایی که تاکنون انجام داده‌ایم برای خدمات‌دهی در بازه زمانی بسیار طولانی و باکیفیت بسیار مناسب در نظر گرفته‌ایم.

و حرف آخر...

به اعتقاد من انسان هرچقدر کمتر حرف بزند و بیشتر عمل کند قطعاً موفق‌تر خواهد شد، درواقع در این چند سال با انتخاب این رویه موفقیت‌های بسیار زیادی نصیب ما گردیده است و بسیار شکرگزار خداوند هستیم.

در پایان جا دارد از شورای محترم شهر تیتکانلو که در این چند سال به بنده اطمینان کرده‌اند و در تمام مشکلات و سختی‌ها در کنار مجموعه شهرداری بوده‌اند تقدیر و تشکر نماییم.

 

پایان خبر/.77


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر