سرویس اجتماعی | کد خبر: 49076
تاریخ انتشار: 1395/10/16 - 14:54:08

تورم در عمده کشورهای دنیا امری طبیعی است/سال آینده مشکل قطع گاز ترکمنستان را نخواهیم داشت /5 درصد مصرف گاز کل دنیا در ایران است/افرادی که می‌توانند تنور انتخابات را گرم کنند.

استاندار خراسان شمالی در سفرهای درون استانی خود این بار به فاروج سفرکرده و با شرکت در نشست هم‌اندیشی مدیران، منتخبین شوراها و شهرداران و دهیاران شهرستان فاروج گفت: باید در بخش فنی برجام راستی آزمائی بشود؛ یعنی مراقبت بکنیم تا مفاد قرارداد درست انجام شود. صندوق پژوهش و فناوری در استان خراسان شمالی تشکیل‌شده است.

به گزارش راه فاروج؛ محمدرضا صالحی گفت: کاهش درآمدهای نفتی در شست سال گذشته بی‌سابقه بود و با درآمدی که در ده سال گذشته داشته‌ایم خالص اشتغال‌زایی ما نزدیک به صفر است، یعنی ورود و خروجی اشتغال تقریباً باهم برابر است. برای اینکه اشتغال‌زائی کنیم باید رونق اقتصادی داشت. اگر بخواهیم به عدد مطلق درآمد سرانه سال 90 برسیم باید رشد سالانه 4.5 درصدی را داشته باشیم تا در سه چهار سال آینده به این امر دست پیدا کنیم، البته با فرض اینکه شک ارزی و گران شدن ناگهانی ارز را نداشته باشیم.

وی در ادامه افزود: باید همه دست‌به‌دست هم بدهیم و تلاش کنیم تا رشد اقتصادی را بالا ببریم، خروج از رشد منفی سالهای گذشته کار بسیار پیچیده و سختی بوده است، امیدواریم بتوانیم تا پایان سال به رشد اقتصادی 5.5 درصدی را حفظ کنیم.

صالحی با اشاره به موضوع تورم گفت: وقتی میگوییم تورم کاهش داشته، به این معنی است که گرانی کاهش داشته است، بلکه رشد گرانی آهسته‌تر شده است. برای مثال در تورم 40 در صد جنس 100 تومانی به 140 تومان رسیده است. تورم یک امر کاملاً طبیعی است، عمده کشورهای پیشرفته تورم 3 تا 5 درصدی دارند و این عدد کاملاً طبیعی است. ما نیز تمام تلاشمان را می‌کنیم تا این تورم را یک‌رقمی کنیم.

وی با اشاره قطعی گاز وارداتی از ترکمنستان گفت: تنها دلیل این قطعی مالی است. ما از همه مسئولین تقاضا داریم صرفه‌جوئی را در فرهنگ جامعه نهادینه کنید، ما اگر در مصرف گاز خود رعایت کنیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. با برنامه‌ای که دولت دارد قرار شده تا این مشکل حل شود و گاز وارداتی ترکمنستان نقش مستقیمی در مصرف کار ما نداشته باشد.

صالحی با ارائه آماری جالب از مصرف انرژی در ایران بیان کرد: اگر هرکدام از ما یک بخاری کمتر، یک لامپ کمتر و یا بسیاری موارد دیگر را رعایت کرده و صرفه‌جوئی کنیم بسیاری از مسائل حل خواهد شد. طبق آمار مصرف سرانه بنزین در ایران به ازای هر نفر 5 لیتر است، درحالی‌که همین سرانه در فرانسه 1.9 لیتر و در آلمان 2.5 لیتر است. در اروپا چهار برابر ایران وسایل نقلیه موتوری موجود است درحالی‌که یک‌سوم ما محیط‌زیست را آلوده می‌کنند، یعنی ما در ایران 12 برابر اروپا به محیط‌زیست خود ضربه زده و آلودگی ایجاد می‌کنیم. 5 درصد مصرف گاز کل دنیا در اختیار ایرانیان است و این در حالی است که چین با جمعیتی در حدود 20 برابر ایران تنها 4.75 درصد گاز مصرفی دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه افزود: قبلاً محدود بودیم که به چه مقدار و به کجا و به چه قیمتی نفت بفروشیم و عمده خریداران نفت ما کشورهای بلوک شرق آسیا بودند و در مقابل هم یوان یا روپیه پرداخت می‌شد که اعتباری نداشت. اگر هم جنس وارد می‌کردیم محدود بودیم که چه جنسی و به چه قیمتی وارد کنیم. ولی حالا این فضا رقابتی شده و می‌توانیم آزادتر واردات و صادرات خود را انجام دهیم.

استاندار خراسان شمالی در رابطه با اقتصاد مقاومتی بیان داشت: اجرای سیاست‌ها اقتصاد مقاومتی بر پایه رشد پایدار اقتصادی است که دو ویژگی درون‌زا بودن و برون‌گرا بودن را باید داشته باشد؛ یعنی ما رشد اقتصادی خود را بر اساس بخش تولید داخلی تأمین کنیم و محصولاتی که تولید می‌شود باهدف صادرات و قابل‌رقابت با بازار جهانی باشد که در این صورت دارای کیفیتی خوب و قیمتی مناسب می‌شود.

صالحی در ادامه اظهار داشت: دنیایی که ایران هراسی را تبلیغ می‌کرد الآن به ایران نیازی رسیده است، در مسائل مهم جهانی و به‌ویژه در مسائل منطقه‌ای به ایران نیاز دارند و ما را شریک خود قرار داده و تعاملاتی با ایران برقرار می‌کنند. اینکه برجام افرادی موافق و مخالف و منتقد داشته باشد طبیعی است ولی ما همه باهم برادر هستیم و در ایران زندگی می‌کنیم، بدانیم آن چیزی که برای مردم باید ایجاد بکنیم روحیه امید، نشاط و نظری مثبت نسبت به آینده است. اینکه در مقابل هم قرار بگیریم از باب افراط‌وتفریط است. وقتی رئیس‌جمهور بیان می‌کند بردبرد یعنی اگر دو گل زدیم دوگل هم خورده‌ایم.

صالحی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: ویژگی‌های مهم انتخابات در کلام رهبری سلامت انتخابات، امنیت انتخابات، اجرای قانون انتخابات و مشارکت حداکثری است. همه باید دست‌به‌دست بدهیم تا انتخابات پیش رو به نحو احسن انجام گیرد. ستاد انتخابات کشور اکنون تشکیل‌شده و بلافاصله ستاد انتخابات استان نیز تشکیل‌شده است و به‌زودی در شهرستان‌ها نیز تشکیل خواهد شد. انتظار ما این است که همه افرادی که می‌توانند، برای گرم کردن تنور انتخابات وارد بشوند و کار بکنند.

صندوق پژوهش و فناوری در استان تشکیل‌شده است.

محمدرضا صالحی گفت: صندوق پژوهش و فناوری، با سرمایه اولیه 1 میلیارد تومان در استان تشکیل‌شده تا بتواند حمایت خوبی از نوآوری‌ها، فناوری‌ها، مبتکرین و نخبگان استان داشته باشد. قرار است کارهای عمده‌ای در راستای توسعه فناوری‌های مختلف گیاهان داروئی، صنایع‌دستی و گردشگری، پرورش اسب ترکمن، بسته‌بندی آجیل و خشکبار و ...در تمام استان خراسان شمالی انجام گیرد. همچنین مجوز گاوداری صنعتی 1000 رأسی در فاروج راه‌اندازی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: از دستگاه‌های اجرائی شهرستان خواهشمندیم تا بیشترین همکاری را برای صدور مجوز داشته باشند. ما توانسته‌ایم در جذب سرمایه گزار خارجی و صدور مجوز فعالیت رتبه یک کشوری را داشته باشیم. طبق آمار وزارت دارائی، 30 درصد کل مجوزهای کشوری در 6 ماه اخیر برای استان خراسان شمالی صادرشده است. وقتی در جذب سرمایه گزار خارجی این‌قدر موفق بوده‌ایم نباید برای صدور مجوز سرمایه گزار داخلی مشکلی داشته باشیم

 

 

پایان خبر/.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر